A fejfájás nagyon gyakran jár együtt különböző gyomorpanaszokkal, elsősorban hányingerrel. Ez a panasz különösen a migrénes fejfájástól szenvedőket érintheti.
A fejfájás és a hányinger egyaránt rendkívül gyakori tünetek, melyek egyrészt rendkívül változatos intenzitásúak, előfordulhat, hogy valakinél a fejfájás is, és a hányinger is csak kellemetlenségként jelentkezik, de az érintett beteg akár annyira is rosszul lehet, hogy a napi feladatait sem tudja ellátni.
A fejfájás és hányinger szorosan összefügg
A fejfájás és a hányinger szorosan összefüggő tünetek, betegségek. Gyakran a fejfájás maga váltja ki a hányingert (ez különösen igaz lehet például a migrénre), de a fejfájás és a hányinger sokszor egy harmadik betegség közös tünetei – ez esetben úgynevezett másodlagos fejfájásról beszélünk.

Komolyabb betegség jele is lehet
Amennyiben a fejfájás gyakran jelentkezik együtt hányingerrel, esetleg hányással, mindenképpen beszéljünk erről a kezelőorvosunkkal, említsük meg neki ezeket a tüneteket, egyrészt, mert a hányinger és a fejfájás együttesen komolyabb betegség jele is lehet, másrészt, a kezelést is annak megfelelően kell megválasztani, hogy a fejfájás és a hányinger ellen egyaránt megfelelőek legyenek (például bizonyos fájdalomcsillapítók csak tovább fokozhatják a gyomorpanaszokat). Ugyanakkor, a szakemberek szerint az migrén és az egyéb típusú fejfájások (például a cluster fejfájás) között az egyik legfontosabb különbség a hányinger megléte. Természetesen, ez nem zárja ki, hogy a migrénen kívül egyéb fejfájástípusokat is hányinger kísérjen.
Hányingerrel jelentkező fejfájás okai
Sajnos, a szakembereknek azt még nem sikerült kideríteni, hogy pontosan milyen mechanizmusok váltják ki a fejfájásokkal együtt jelentkező hányingert. Az egyik elképzelés szerint a migrén kialakulásában a különböző hormonok, például az ösztrogén és a szerotonin szintje is megváltozik a szervezetünkben, és ezek is összefüggésbe hozhatók a hányingerrel és az émelygéssel.
Migrén és a hányinger
Sajnos, egyesek fogékonyabbak lehetnek a hányingerrel kísért migrénre, mint mások – például, sokkal többször érinti azokat a hányinger a fejfájás mellett, akik egyébként is hajlamosak a tengeribetegségre, vagy többször émelyegnek, hánynak. Ez a teljes népesség mintegy 5-20 százalékára igaz, de a migrénben szenvedők mintegy 50 százalékánál jelentkezhet.
A migrént is különböző csoportokba lehet osztani, és néhánynál gyakoribb a hányinger, az émelygés, illetve a hányás. A migrént például kísérheti aura, jelentkezhet erős fejfájásként, látászavarral, szédüléssel, fényérzékenységgel és erős hányingerrel együtt. Ezek a tünetek általában meg is előzhetik a fejfájást, mintegy 20-60 perccel. A gyermekeknél jelentkező migrén gyakran nem a fejet érinti elsősorban, hanem gyomorpanaszokat, hasfájást, hányingert, hányást, az étel elutasítását okozza.
Hányingerrel kísért fejfájás kezelése
A hányingerrel kísért fejfájás kezelésénél körültekintően kell megválasztani a gyógyszereket, mert egyes szerek esetleg fokozhatják az egyik vagy a másik tünetet. Ugyanakkor szerencsére több lehetőségünk is van arra, hogy a fájdalmat, illetve a hányingert enyhítsük. A migrénnél például nagyon erősek lehetnek a különböző „triggerek’, vagyis kiváltó okok, melyek fokozhatják a fejfájásos rohamok kialakulásának rizikóját. Ezek közé a kiváltó okok közé tartozhatnak bizonyos ételek és italok (például az erős sajtok, a csokoládé vagy a vörösbor), illetve a dohányzás. Érdemes fejfájásnaplót vezetni, mert így megállapíthatjuk, mi váltja ki nálunk a fejfájást, és el is kerülhetjük ezeket a dolgokat. Ha pedig nem jelentkezik a fejfájás, akkor a vele összefüggő hányingerrel sem kell szembenézni. A gyógyszeres kezelésnél megfelelő szerekkel a fájdalmakat, de a hányingert is lehet csökkenteni.
Esetenként a fejfájás és a hányinger együttesen komoly, akár az életet is veszélyeztethető betegség tünete lehet.
Fejfájás és hányinger: ekkor forduljunk rögtön orvoshoz
Milyen esetekben forduljunk azonnal orvoshoz, ha fejfájást és hányingert tapasztalunk? Mindenképpen kivizsgálásra van szükség, ha akár a fejfájás, akár a hányás extrém intenzitású, nehezen elviselhető, vagy hirtelen lesz nagyon intenzív. Szintén orvosi vizsgálatra van szükség, ha a fejfájás és a hányinger a fejet érő traumát (például esést), balesetet követően jelenik meg.
Súlyos betegségre utal, ha a fejfájás és a hányinger mellett a nyak merevségét és lázat is tapasztalunk, illetve, ha erőteljes látás- vagy beszédzavaraink vannak. Orvosi vizsgálat kell akkor is, ha valaki több mint 24 órán keresztül hány, illetve, ha 8 óra eltelik anélkül, hogy vizeletet ürített volna.