Amennyire gyakoriak a fejfájások, sokszor annyira nem tudjuk, hogy pontosan mi áll a hátterükben, és könnyen előfordulhat az is, hogy az egyszerűbb, vény nélkül kapható gyógyszerek már nem képesek csillapítani a fájdalmat.
Ilyenkor érdemes felkeresni egy úgynevezett fejfájás-ambulanciát, amely egy olyan speciális szakrendelés, melyben kifejezetten fejfájással foglalkozó neurológusok várják a betegeket.

Fejfájás-ambulancia bejelentkezés
Ahhoz, hogy a fejfájás-ambulancián fogadjanak minket, az esetek legnagyobb részében orvosi beutaló szükséges, ezt a háziorvosunk állítja ki a részünkre. A fejfájáscentrumokba előzetesen, telefonon vagy személyesen kell bejelentkezni, és általában minimum 2 hetes várólistával kell számolni (ez egyes népszerű ambulanciákon több is lehet, és bizonyos, neves orvosokhoz is nehezebb bejutni).
A fejfájás-ambulanciákon az első vizit általában jóval hosszabb, mint a háziorvosnál, esetenként akár 30-60 percet is igénybe vehet. Erre a minél pontosabb diagnózishoz van szükség. A fejfájás igen gyakori, általános panasz, melynek sok betegség állhat a hátterében, és a szakorvos igyekszik minél jobban szűkíteni a lehetőségeket. Az első találkozón általában a beszélgetésen kívül egyszerű fizikai vizsgálatot is végeznek, melynek során a szakorvos ellenőrizheti például a testtartást, a nyaki izmok merevségét, görcsét is. Ezek ugyanis szintén okozhatnak fejfájást. A vizsgálat előtt érdemes arra alaposan felkészülni, magunkkal vinni például a korábbi vizsgálati eredményeket és zárójelentéseket, a szedett, illetve kipróbált gyógyszerek listáját, és a vizsgálat előtt vezetett fejfájásnaplót is.
Fejfájásnapló
A fejfájásnaplót legalább négy héten keresztül érdemes vezetni. Igyekezzünk minél több információt rögzíteni benne, hogy az orvos átfogó képet kaphasson a fejfájásunkról. Mi mindent érdemes feltüntetni a naplóban? Mikor kezdődött a roham, milyen tünetekkel indult, nagyjából mennyi ideig tartott? Milyen gyakran jelentkezik a fejfájás? Pontosan hol érezzük a fájdalmat, és az milyen intenzitású, milyen jellegű (doboló, éles, tompa stb.). Milyen tünetek kísérik a fejfájást (például hányinger, émelygés, látászavarok stb)? Milyen gyógyszert vettünk be a fájdalom csillapítására, esetleg milyen más, természetes módszert alkalmaztunk, és ez mennyire volt hatásos?
Érdemes egyéb információkat is feljegyezni, például, hogy mit ettünk vagy ittunk (ne feledkezzünk el a kihagyott étkezésekről sem!), szedtünk-e valamilyen más problémára gyógyszert, esetleg vitaminkészítményt, étrend-kiegészítőt, gyógynövényt. Írjuk el azt is, mennyit aludtunk, mennyit sportoltunk, nyugodt vagy stresszes napunk volt-e. A nőknél rendkívül fontos feljegyezni azt is, hogy éppen hol tartottak a menstruációs ciklusokban. Az időjárásról is írjunk néhány szót, legfőképpen azt, hogy volt-e valamilyen fronthatás. Ha ezeket az információkat legalább 2-3 hónapon keresztül rögzítjük, akkor jó eséllyel sikerül megtalálni azokat a kiváltó okokat, úgynevezett triggereket, melyek a fejfájás kialakulásához vezettek. Különösen fontos visszakövetni a migrénes rohamot megelőző 6-8 órát.
Milyen városokban található fejfájás-ambulancia?
Magyarországon több nagyvárosban is találhatunk fejfájás-ambulanciákat, így Budapesten számos kórházban és rendelőintézetben, Debrecenben, Esztergomban, Győrben, Miskolcon, Kecskeméten, Móron, Pécsett, Nyíregyházán, Siófokon, Sopronban, Szegeden, Tatabányán, Székesfehérváron és Zalaegerszegen. A fejfájás-ambulanciákat a Magyar Fejfájás Társaság nevű szakmai szervezet akkreditálja. Budapesten két helyen is lehetőség van arra, hogy a gyermekek fejfájását alaposabban kivizsgálják.