Cikkünkben a fejfájással kapcsolatos legfontosabb tudnivalók foglaljuk össze, mint például a fejfájás okai és fajtái, a fejfájás kezelése és a fejfájás-ambulanciák.
A fejfájás okai
A fejfájás néha viszonylag egyszerűen visszavezethető valamilyen egyértelmű okra: lehet például másnaposság, folyadékhiány, magas vérnyomás, vérszegénység, egy sor enyhébb vagy komolyabb betegség, fejsérülés vagy agyhártyagyulladás következménye – ezek a másodlagos vagy szekunder fejfájások.

Ritkább, mégis ismertebb a migrén, amely jellemzően rosszulléttel, fény- és hangkerüléssel járó egy- vagy kétoldali fejfájásrohamokat takar, amelyek olyan súlyosak lehetnek, hogy a beteg képtelen ellátni a feladatait, amíg a roham tart. Egyelőre a migrén okai is tisztázatlanok, de genetikai tényezőket is feltételeznek a háttérben; a stressz, az erős megterhelés, a dohányzás és az alkohol pedig a rohamok kiváltói lehetnek. A fejfájások legkínzóbb változata cluster-fejfájás, amely ciklikusan, akár heteken-hónapokon át naponta megjelenő, extrém erős, féloldali fejfájásrohamok formájában jelentkezik – és a pontos okát egyelőre szintén nem ismeri a tudomány.
Fejfájás csillapítása
Mivel, mint láttuk, a fejfájásnak számtalan oka lehet, csillapításának legjobb módszerei is változatosak: lehet, hogy a háttérben húzódó betegséget kell orvosolni, de az is előfordulhat, hogy oki kezelés nem áll rendelkezésre, és esetleg gyökeres életmódváltással csillapíthatók csak a panaszok. Mindazonáltal a fejfájáscsillapító gyógyszerek beszedése mellet létezik néhány ismert kiváltó tényező, amire minden érintettnek érdemes ügyelnie: ide tartozik a folyadékhiány, a kialvatlanság, a mozgásszegénység, a lazítás hiánya, a rendszertelen étkezés, a dohányzás, a túlzott alkohol- és koffeinfogyasztás, akárcsak az intenzív fény- és zajterhelés. Más szóval: mielőbb változtassunk szokásainkon, amennyiben nem iszunk, pihenünk vagy mozgunk eleget, állandóan különböző képernyők előtt ülünk és/vagy káros szenvedélyekkel fokozzuk a fejfájás megjelenésének valószínűségét.
További részletek erről a témáról: Fejfájás csillapítása
Fejfájás és hányinger
Előfordul, hogy a fejfájást hányinger és hányás kíséri. Ha pedig így van, az nagy valószínűséggel migrénre utal: a hányinger ugyanis mind hányással, mind anélkül a lüktető és igen erőteljes migrénes fejfájás gyakori kísérőtünete – az émelygés, a fény- és hangérzékenység, a gyengeség és a mozgásra fokozódó fájdalom mellett. Amennyiben tehát ezeket a tüneteket tapasztalja, mindenképpen keressen fel szakorvost, aki segít a migrénes roham kiváltó tényezőinek beazonosításában, és személyre szabott kezelésmódokat javasol. A migrén kialakulásának kockázata fiatal nőknél a legnagyobb.
További részletek erről a témáról: Fejfájás és hányinger
Fejfájás és szédülés
A fejfájás és szédülés együttes jelenléte gyakran valamilyen háttérben húzódó betegségnek tulajdonítható, vagyis ez esetben sokszor szekunder fejfájásról van szó. E két probléma együttes előfordulása viszonylag gyakori, és az egyik igen jellemző oka a magas vérnyomás: amennyiben így van, a vérnyomás helyreállításával megszűnnek a panaszok. Hasonló a helyzet túl magas vagy túl alacsony várcukorszint esetén is. A tünetegyüttes kapcsolódhat továbbá az agyi vérellátás problémáihoz, amely szív- vagy tüdőbetegségekben fordulhat elő, a vérnyomást és a folyadékháztartást is befolyásoló, gyulladásos fertőző betegségekhez, vérszegénységhez, esetleg látásproblémákhoz, mérgezésekhez vagy a szinte mindenki által megtapasztalt napszúráshoz, továbbá lehet bizonyos gyógyszerek mellékhatása is. Együtt jelentkező fejfájás és szédülés esetén nagyon fontos tehát a kiváltó állapot meghatározása, amelyhez a háziorvosi kivizsgálás mellett egyes esetekben szakorvosi vizsgálatokra is szükség lehet.
További részletek erről a témáról: Fejfájás és szédülés
Fejfájás terhesség alatt
A terhesség során több okból is jelentkezhet fejfájás, amelyek némelyike közvetlenül a terhességgel függ össze. A terhesség kezdetén, az első trimeszterben jellemző hormonális ingadozás eredményezhet fejfájást: ilyenkor a hormonszint állandósulásával a második trimesztertől mérséklődik. Az utolsó három hónapban aztán egy újabb kiváltó okkal kell számolni: a megnövekedett pluszsúly könnyebben vezet rossz testtartáshoz, ami viszont a fejfájás egyik általános kiváltó oka. A babavárás időszakában a fejfájás gyakori oka lehet még a magas vérnyomás, a kalcium és magnézium, valamint a B- és C-vitamin hiánya. Mivel a kismamáknak óvatosan kell bánniuk a gyógyszerszedéssel, sokakat – különösen a migrénre hajlamos nőket – aggaszt, mit tehetnek, ha jönne a roham ebben az életszakaszban. Szerencsére azonban a terhesség alatti hormonális változásoknak köszönhetően a migrénes rohamok gyakorisága jelentősen csökken, akár szünetelhetnek is ebben az időszakban. Ha mégis kínzó fejfájás lép fel, és sem az említett ásványi anyagok és vitaminok pótlása, sem a természetes fájdalomcsillapító módszerek nem segítenek, érdemes a kezelőorvossal konzultálni, milyen gyógyszerekkel szüntethető meg a legkevesebb kockázat mellett a fejfájás.
További részletek erről a témáról: Fejfájás terhesség alatt
Állandó fejfájás
Hivatalos meghatározás szerint krónikus fejfájásról akkor van szó, ha egy hónapon belül 15 napon előfordul a fejfájás, három egymást követő hónapban. A primer krónikus fejfájás nem valamilyen egyéb betegség következménye. Az állandó tenziós fejfájást leggyakrabban lelki problémáknak, a stresszel való megküzdés zavarainak tulajdonítják. Krónikus migrén jellemzően olyanoknál lép fel, akik korábban már átéltek migrénes epizódokat. Míg az alkalmi fejfájás a legtöbb esetben nem igényel orvosi konzultációt, ha valaki heti kettőnél többször tapasztal fejfájást, a napok többségén fejfájáscsillapítót szed, a vény nélkül kapható gyógyszerekből az ajánlottnál nagyobb dózisra van szüksége a panasz enyhítéséhez, a fájdalom gyakoribbá vagy erősebbé válik vagy olyan mértékű, hogy akadályozza a mindennapi tevékenységeket, mindenképpen szakemberhez kell fordulnia.
További részletek erről a témáról: Állandó fejfájás
Fejfájás ambulanciák
Magyarország szinte valamennyi nagyvárosában üzemelnek fejfájással foglalkozó ambulanciák, illetve szakrendelések. Az ambulanciákat a Magyar Fejfájás Társaság akkreditálja pontos szakmai kritériumok alapján, munkatársaik fejfájásokkal foglalkozó neurológus szakorvosok. A fejfájás ambulanciák orvosi beutalóval, előjegyzés alapján fogadnak betegeket, sürgősségi ellátást nem végeznek. Migrén, tenziós jellegű és cluster fejfájásban szenvedő betegek járóbeteg ellátását vállalják. Az első vizsgálat akár egy órán át vagy tovább is tarthat, mert az alapos kikérdezés és a neurológiai vizsgálat időigényes; az elbeszélgetés során minden olyan körülményt érintenek, amely a lehetséges okként vagy rohamprovokáló tényezőként szolgál.