Az allergiás nátha és asztma a tünetek alapján jól elkülöníthető, de egymással kapcsolatban álló betegségek. A panaszokat nem szabad elhanyagolni, mert kezeletlenül nemcsak a mindennapokat nehezítik meg, de súlyos szövődményeket is okozhatnak.
A légúti allergia egyre gyakoribb a fejlett és a fejlődő világban egyaránt: a köznyelvben szénanáthának is nevezett, az orrnyálkahártya gyulladásával jellemzett allergiás rhinitis előfordulását 10-50, míg az allergiás asztmáét 5-15 százalékra teszik.

Az allergiás orrnyálkahártyagyulladás gyakran az asztmát megelőző betegség, és arról is vannak adatok, hogy a kezelése az asztma szempontjából is jótékony hatással jár. Mely tünetek jellemzik az allergiás légúti megbetegedéseket?
Allergiás rhinitis
Az allergiás nátha csak egy részét írja le jól a szénanátha elnevezés, amikor a jellemzően szezonálisan előforduló panaszokat a különböző virágporok okozzák az azokra érzékeny betegeknél. Ugyanakkor az orrnyálkahártya allergiás gyulladásos eseteinek egy másik részéért nem szezonális tényezők felelnek: ilyen lehet a háziállatok szőre, bizonyos gombafajták vagy az atkák ürüléke. A náthás tünetek mellet az allergia a szemet is érintheti, és kísérőbetegségként kötőhártyagyulladás jelentkezhet. A nehezen csillapítható, elhúzódó náthás állapot megnehezíti mind a megszokott feladatok, a mindennapi tevékenységek végzését, mind az éjszakai pihenést, és így áttételesen kimerültséghez, hangulati panaszokhoz, az életminőség romlásához vezethet.
Allergiás rhinitis légúti tünetei
- orrviszketés
- vizes orrfolyás
- orrdugulás
- gyakori tüsszentés
Kötőhártyagyulladás
- szemviszketés
- a szem bepirosodása
- váladékozás
Szövődmények
- alvászavarok
- fáradtság
- levertség
- koncentrációs problémák
- hangulati zavarok
Allergiás asztma
Allergiás asztmáról akkor van szó, amikor a légúti allergia az egész hörgőrendszert érinti, vagyis a fentiekben felsorolt szezonálisan vagy egész évben folyamatosan fennálló allergének túlzott immunreakcióként asztmás panaszokat váltanak ki az azokra érzékeny embereknél. Az allergiás és nem allergiás asztma tünetei tehát megegyeznek, és nem árt tudni, hogy az utóbbi az asztmás betegségek leggyakoribb típusa. Az allergiás asztma legfőbb tünete az allergén belégzése után fellépő, a légutak tartós gyulladás miatti beszűkülésének következményeként fellépő légszomj vagy nehézlégzés, amelyet követően száraz köhögés jelentkezik a roham során. A hörgőcskék szűkülete miatt a kilégzés nehezített, és jellegzetes sípoló hang kíséri, súlyosabb esetben azonban a belégzés is problematikussá válhat. Az asztmás roham változó lefolyású: néhány perctől néhány órán át tarthat, amint lezajlott, a panaszok szünetelnek, a légzésfunkció normalizálódik. Szélsőséges esetben az oxigén hiánya és a széndioxid visszatartása miatt kezdetben fokozott ingerlékenység, majd később tudatzavar, eszméletvesztés is felléphet.
Allergiás asztma jellegzetes tünetei
- száraz, köpetürítéssel nem járó köhögés
- légszomj
- zihálás
- szapora légzés
- mellkasfeszülés.
Allergiás roham
Fontos tudni, hogy bár az allergiás asztmás rohamot az allergén jelenléte váltja ki, egyes környezeti tényezők ronthatnak az állapoton, és súlyosbíthatják a rohamok lefolyását. Ide tartozik a dohányfüst aktív vagy passzív belégzése, a légszennyezettség, a hideg levegő, különösképpen a hidegben végzett testmozgás, az erős kemikáliák, a poros helyiségek, de akár az erős illatú parfümök, légfrissítők és társaik is.
Legyünk figyelemmel a tünetekre, és amennyiben magunkon vagy gyermekünknél tapasztaljuk őket, mielőbb forduljunk orvoshoz, minél korábban indul ugyanis a kezelés, annál hatékonyabb javulás érhető el a betegek állapotában. Ha a beteg nem kap megfelelő gyulladásgátló kezelést, így a gyulladás huzamosan fennáll, a légutak tovább szűkülnek, a tartós károsodás esetén pedig az amúgy hatásos kezelésmódok kevésbé lesznek eredményesek.