Az orrnyálkahártya gyulladásával járó allergiás nátha légúti tüneteit, orrfolyást, -viszketést, -dugulást, tüsszögést tapasztalva szinte automatikusan nyúlunk orrspray után az enyhülést remélve.

Kidugító orrsprayk
Az orrot kidugító, népszerű nyálkahártya-lohasztó készítmények általánosságban a leggyakrabban alkalmazott szerek, amelyek gyors enyhülést jelentek a náthás orrdugulás és a kapcsolódó problémák esetén. Ezek a készítmények hirtelen érösszehúzó hatással vannak, vagyis a nyálkahártya összehúzása révén azonnal szabad utat engednek a levegőnek az orrjáratokban. Ezen a módon pedig órákon át tartó megkönnyebbülést hoznak: a megengedett napi három-négyszeri használat akár egész napra felszabadíthat a kínok alól.
Kidugító orrsprayk veszélyei
Hátulütőjük, hogy veszélyek nélkül csak kifejezetten rövid ideig használhatók: a típusok túlnyomó többsége maximum egy hétig alkalmazható. Az engedettnél hosszabb időn át történő használat esetén maradandóan károsíthatják az orrnyálkahártyát, ami további orrfolyást, így a csillapítás megnövekedett szükségletét okozza, és hamar olyan ördögi körbe kerülhet a használó, amit túlzás nélkül lehet függőségnek nevezni.
Allergiásan csak óvatosan!
Amikor tehát a náthás panaszokat nem múló megfázás, hanem allergia okozza, nagy óvatossággal kell kezelnünk e vény nélkül kapható, kidugító orrsprayk (és orrcseppek) alkalmazását. A kísértés nagy, mivel hatékonyan enyhítik a megfázáséhoz hasonló allergiás orrtüneteket. Ugyanakkor viszont magára a – megfázásnál feltétlenül huzamosabb ideig fennálló – allergiás folyamatra nincsenek hatással, vagyis ha nyálkahártya-lohasztó szerrel próbáljuk enyhíteni a tüneteket, hosszabb ideig kellene használnunk őket az ajánlottnál, így kitéve magunkat a potenciális ártalmaknak. Ezen felül pedig az allergia egyéb tüneteire, mint az orr- vagy szemviszketés vagy a gyakori tüsszögés, nincsenek befolyással.
Allergia elleni szerek
Az allergiára jellemző gyulladásos folyamatok tünetei szteroidot tartalmazó orrspraykkel hatásosan enyhíthetők. Az ilyen típusú szerek használatát a szezon előtt két héttel kell megkezdeni, majd folyamatosan, megkötés nélkül alkalmazhatók: jellemzően napi egy-két befúvás szükséges abban az időszakban, amelyben az allergiás reakciót kiváltó körülmény jelen van.
Orron át történő használat esetén a szteroidoknak nincs mellékhatásuk: a kidugító-lohasztó orrspraykkel ellentétben ezek a készítmények hosszú távú használat esetén sem veszélyeztetik az orrnyálkahártya épségét. Szteroid tartalmú orrspray csak orvosi rendelvényre szerezhető be, és az allergia középsúlyos és súlyos formájában írják fel őket.
Az allergia valamennyi súlyossági fokában alkalmazhatók az antihisztamin tartalmú szerek, amelyek tabletta és szemcsepp mellett orrspray kiszerelésben is léteznek, ez utóbbiak vény nélkül is kaphatók. A helyileg használható antihisztaminos készítmények az allergén anyag által kiváltott reakció gátlása révén hatnak, így nem csak az orrjáratot teszik átjárhatóvá, de a viszketést, tüsszögést, váladékképződést is csillapítják.
Az orrfolyás, orrviszketés és a tüsszögés enyhítésére alkalmasak a kromoglikát tartalmú gyulladáscsökkentők, amelyek az allergiás tünetekért felelős anyagok kiáramlását blokkolják. A kromoglikát hatóanyagú készítményeknek nincsenek ártalmas mellékhatásai, ezért egész szezonban használhatók, viszont az orrdugulásra nincsenek hatással, és egyesek számára hátrányt jelenthet az is, hogy napi négy-hat alkalommal kell őket az orrba fújni.
Tengeri sós sprayk
A tengeri só nyugtató és tisztító hatást gyakorol a szervezetre, ezt a tulajdonságát igyekeznek kihasználni a gyártók is, amikor spray kiszerelésben értékesítik a sós vizet. A tengeri só tartalmú orrsprayk valóban kimossák a szennyeződéseket, köztük a szénanáthát okozó allergéneket az orrból, de ez igen rövidtávú hatást jelent, hiszen azok a légzés során újra bekerülnek az orrnyálkahártyába. Az ilyen készítmények enyhén nyugtatják is a begyulladt nyálkahártyát, de az allergiás nátha tetőzésekor nem elegendők a tünetek csillapítására.
Kiegészítő kezelésként, az orr higiéniájának fenntartására alkalmazhatók, mellékhatásuk nincs, ezért minden életkorban adhatók, terhesség és szoptatás alatt sem jelentenek veszélyt a szervezetre.