Attól függően, hogy mire vagyunk allergiásak, számos megoldás létezik az allergia kezelésére. Lássuk, melyek ezek és hogyan hatnak.

Az allergia gyógyszeres kezelése függ attól, hogy az allergia mely szerveinket érinti, és mi az allergén, amely a tüneteket okozza. A gyógyszeres kezelés segíthet az allergiás rohamok megelőzésében és a tünetek enyhítésében is. Lássuk, milyen szerek lehetnek a segítségünkre.
Antihisztaminok
Amikor a szervezetünk allergénnek ítélt anyaggal találkozik, immunrendszerünk azért, hogy védekezzen, különböző anyagokat, köztük hisztamint kezd el termelni és megjelennek az allergiás tünetek. Ezt a túlzott hisztamin termelést blokkolják az antihisztaminok, amelyek az allergiás asztma legelterjedtebb rohamoldói. Az allergiás reakciókat kiváltó hisztamin ellen ható szerek közül az új típusúak már csak kis mértékben jutnak el a központi idegrendszer sejtjeihez, így elődjeik mellékhatásait – álmosság, fáradtság – már nemigen tapasztalhatjuk.
Antihisztaminok formái
Aeroszolos formában hatásukat néhány perc alatt kifejtik és enyhítik a hörgők görcsét, de nem befolyásolják más szervek allergiás reakcióit, például a szemviszketést. Az allergia gyógyszeres kezelése során – a sprayvel szemben – a tabletta formájában bevett antihisztamin együttesen hat minden szervre, így több tünetet is képes mérsékelni egyszerre. Az antihisztamin használatos még injekció és kenőcs formában is attól függően, hogy milyen allergiás panaszokkal rendelkezünk.
Kortikoszteroidok
A kortikoszteroidok a jelenleg ismert legerősebb és leghatékonyabb allergia okozta gyulladáscsökkentők, amelyek a gyulladás szinte minden fázisában bevethetőek. A kortikoszteroidokat sikerrel alkalmazzák az allergiás asztma és az allergiás szénanátha kezelésében, megelőzik és megszűntetik a szénanátha jellemző tüneteit, az orrfolyást, a tüsszögést, a köhögést, és a viszketést is.
Hatásukat azonban nem azonnal, hanem a kezelést követő napokban fejtik ki, tehát tünetmentesítő hatással nem rendelkeznek. Az antihisztaminokhoz hasonlóan a szteroidok tünetektől függően orrspray, tabletta, kenőcs és injekció formájában is használatosak, azonban mellékhatásaik miatt használatuk körültekintést igényel.
Hörgőtágítók
Az hörgőtágítók az allergiás asztma kezelésében használt gyógyszerek, amelyeket megkülönböztethetünk az allergiás tünetekre gyakorolt hatásuk hossza alapján: léteznek rövid hatásúak és hosszú hatásúak, utóbbiakat inhalációs szteroiddal is kombinálhatnak. Az allergia gyógyszeres kezelése során alkalmazott hörgőtágítók ellazítják a hörgők közeli izmokat, a pangó váladék könnyebben kiürül és helyét a levegő veheti át. A hosszú hatású hörgőtágító szerek akár 12 órán keresztül is biztosítják számunkra az orrdugulás és náthamentes légutakat.
Nyálkahártya lohasztó szerek
Az orrnyálkahártya gyulladásakor a nyálkahártya erei kitágulnak, a vérteltség és a váladék elválasztás pedig megnövekszik, gátolva az akadálytalan légzést. Az allergia gyógyszeres kezelése során alkalmazott nyálkahártya lohasztó szerek összehúzó hatásuk miatt csökkentik ezeket a duzzanatokat, valamint a váladéktermelést, és ugyan azonnal hatnak, de használatuk 4-5 napnál tovább nem javasolt.
Mivel a nyálkahártya könnyen hozzászokhat ezekhez a szerekhez, így ha használatukat abbahagyjuk, a náthára jellemző tünetekkel reagálhat a szervezetünk, még abban az esetben is, ha az allergén, például a pollen már rég nincs a környezetünkben. Orrspray, orrcsepp, szemcsepp és tabletta formájában is kaphatóak, de mellékhatásként magas vérnyomást, nagyobb adagban használva álmatlanságot és szívdobogást is előidézhetnek.
Kromoglikátok
A kromoglikátok helyileg ható szerek, amelyek az enyhe és a közepesen súlyos allergiás nátha gyógyszeres kezelése során vethetőek be. Gátolják a hisztamin felszabadulását, csökkentik az orrfolyást, és a tüsszögést, de az orrdugulás problémájának megoldását ne ezektől a szerektől várjuk. Sűrűn, akár naponta négyszer is szükség lehet a használatukra, és a szedési időpontokat pontosan be kell tartani, hogy hatásuk megfelelően érvényesüljön. Mivel akár hetekbe is telhet, mire a kromoglikátok kifejtik a hatásukat, így a hízósejt stabilizátorok használata nem a legegyszerűbb módszer az allergiás tünetek kezelésére.
Immunterápia
Az allergia kezelésében szerepet kap az immunterápia is, amit alapos kivizsgálás előz meg. Az immunterápiát rendkívül nagy körültekintéssel végzik az orvosok, ugyanis a lényege, hogy a vonatkozó allergént emelkedő dózisban juttatják be a szervezetbe az orrüregen keresztül, vagy a bőr, illetve nyelv alá fecskendezik. Immunterápiát javasolhatnak az orvosok pollenallergia, poratka-allergia, állatszőr-allergia és gyógyszerallergia esetében.
Allergiagyógyszert csak kivizsgálás után
Láthatjuk tehát, hogy számos megoldás állhat a rendelkezésünkre, azonban ne feledjük, hogy a számunkra megfelelő gyógyszeres kezelés megtalálásához alapos kivizsgálás és konzultáció szükséges. Vezessünk naplót, írjuk fel, hogy mikor és milyen tünetek jelentkeztek, meddig tartottak, milyen erősségűek voltak, így nemcsak magunknak, de kezelő orvosunknak is sokat segíthetünk a hatékony gyógyszeres kezelés megtalálásában.